Szukaj na tym blogu

Dzień Bezpiecznego Internetu







Rok szkolny 2006/2007

"Współpraca ponad granicami" w ramach konkursu "Safer Internet Day". Nasz projekt pod hasłem "Moc słowa, potęga obrazu, siła dźwięku" realizowany był z portugalskim partnerem.

6 lutego został ogłoszony Dniem Bezpiecznego Internetu. W Dniu Bezpiecznego Internetu na całym świecie podejmuje się wiele inicjatyw mających zwrócić uwagę na rosnący problem, jakim jest zapewnienie każdemu z nas możliwości bezpiecznego i przyjaznego korzystania z Internetu.

W tegoroczne obchody DBI włączyło się prawie 40 państw. Organizatorem czwartej edycji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbywającego się pod hasłem „Współpraca ponad granicami” jest European Schoolnet, koordynator organizacji Insafe, czyli europejskiej sieci bezpiecznego Internetu (www.saferinternet.org), patronat nad Dniem Bezpiecznego Internetu objęła Viviane Reding, unijny Komisarz ds. Społeczeństwa Informatycznego i Mediów. Najważniejszą częścią obchodów był ogólnoświatowy blogathon, który 6 lutego rozpoczął się w Australii i przesuwając się ku zachodowi, dotarł do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Do ogłoszonego w październiku 2006 konkursu na pracę poświęconą bezpieczeństwu w Internecie zgłosiło się ponad 200 szkół z 25 krajów z całego świata, w tym nasza szkoła.

Pierwszym zadaniem konkursowym było nawiązanie współpracy między szkołami z różnych państw i wspólne przygotowanie projektu na jeden z trzech zaproponowanych tematów: Prywatność w Sieci, Netykieta, Obrazy. Nasze gimnazjum podjęło się roli lidera w konkursie i zaproponowało współpracę z Escola Secundaria do Cartaxo w Portugalii.

Odpowiedzialność za projekt po stronie polskiej: lider - pani Anetta Kiraga, współpraca: pani Anna Michnicka, Alicja Chlebuś, Dorota Ługowska, Magdalena Stopa, Dorota Wróbel, w Portugalii - Maria Fonseca.
Wszystkie projekty, w tym naszego gimnazjum, są zaprezentowane w blogathonie>>
Z Polski do konkursu zgłosiło się 31 szkół, 19 z nich podjęło się funkcji lidera w ramach partnerstwa szkół, zaś pozostałych 12 placówek wspiera działania szkoły partnerskiej z innego kraju.
Uczniowie szkół partnerskich, korzystając z technologii informatycznych uczyli się, jaką informację może nieść ze sobą obraz? Jak obrazy powinny być wykorzystywane w komunikowaniu się za pomocą Internetu? Czy opublikowanie obrazu może wyrządzić krzywdę?

Projekt składał się z trzech etapów.
1) W pierwszym etapie pt. "Moc słowa" utworzyliśmy dziennik internetowy - blog na temat "Czy jesteś bezpieczny w Internecie?" Na blogu ogłosiliśmy konkurs na opowiadanie, slogan, hasło, wierszyk dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. W konkursie wzięło udział ok.150 uczniów. W swoich pracach wypowiadali się (w języku polskim, angielskim i portugalskim) na temat tego, co chcieliby powiedzieć swoim rówieśnikom o Internecie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w marcu.

2) W drugim etapie pt. "Potęga obrazu" uczniowie projektowali i wykonywali grafiki komputerowe, banery, animacje a także prace plastyczne i plakaty do haseł konkursowych. Zastanawiali się czy, i w jaki sposób obraz wzmacnia przekaz treści? Prace graficzne zostały zaprezentowane na blogu.

3) Trzeci etap pt. "Siła głosu" to debata szkolna z udziałem uczniów. Odbył się wernisaż grafik komputerowych i prac plastycznych, a także happening plastyczny "potęga obrazu". Chętni uczniowie poprzez obraz wyrażali swoje myśli na temat bezpieczeństwa w Internecie.

Nasz udział w konkursie "Dzień Bezpiecznego Internetu 2007" wraz z naszym portugalskim partnerem przyniósł nam wiele radości i korzyści.


"Safer Internet Day - Dzień Bezpiecznego Internetu"
Dnia 9 marca 2007 w naszej szkole odbyło się spotkanie uczestników konkursu "Safer Internet Day - Dzień Bezpiecznego Internetu". Na holu szachownica uczniowie klasy 3h zaprezentowali krótki program artystyczny, którego scenariusz powstał na podstawie wyróżnionych prac uczniów. Na zakończenie odbyła się gala finałowa zmagań konkursowych związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie, na której nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu. Impreza powstała z inicjatywy i pod kierunkiem nauczycieli informatyki: p. Anetty Kiragi, p. Doroty Ługowskiej, p. Magdaleny Stopy.

W konkursach wzięło udział prawie dwustu uczniów naszej szkoły. Twórczość uczniów można czytać, oglądać, podziwiać na stronie www.bezpiecznyinternet.blog.onet.pl .
Konkursy odbywały się w trzech kategoriach:
1. hasło, slogan, wierszyk dotyczący bezpieczeństwa w Internecie
2. opowiadanie
3. plakat

Skład jury: p. Anna Michnicka, p. Dorota Wróbel, p. Dorota Ługowska, p. Magdalena Ciura, p. Agnieszka Górka, p. Grażyna Mizerska, p. Małgorzata Morgaś.
Wyniki konkursu:
W kategorii: hasło, slogan, wierszyk
I msc. - Sebastian Czerwiński 2g
II msc. - Aleksandra Budkus 3h
III msc. - Łukasz Barański 3d
W kategorii: opowiadanie:
I msc. - Olga Niewiadomska 3c
II msc. - Emilia Nowak 2b
W kategorii: plakat
I msc. - Klaudia Adamiec 3h
II msc. - Michał Taborski 3h
III msc. - Ola Rybczyńska 1k

1 komentarz: